Żądło Stanisław

Żądło Stanisław (1886 – 1976) – ksiądz, prałat, dziekan żywiecki, długoletni proboszcz rajczański

Stanisław Żądło, ks.

Urodził się 17 lutego 1886r. w Sieniawie, należącej do parafii Raba Wyżna, na Podhalu. Był synem rolników Stanisława i Reginy z d. Truta. Po ukończeniu szkoły powszechnej w rodzinnej miejscowości uczęszczał do gimnazjum w Krakowie. W 1905r. po zdaniu matury, wstąpił do Seminarium Duchownego w Krakowie. W 1909r. otrzymał święcenia kapłańskie z rąk ks. kardynała Jana Puzyny w katedrze na Wawelu. Jako wikariusz pracował w Lubniu, Trzebuni, Oświęcimiu oraz Krakowie w kościele św. Anny i na Salwatorze.

W 1919r. został mianowany przez księcia metropolitę Adama Stefana Sapiehę proboszczem w Przytkowicach pod Kalwarią Zebrzydowską i duszpasterzował tam przez 20 lat. W dniu 15 kwietnia 1939r. objął probostwo w Rajczy po zmarłym ks. Michale Grudzińskim.

Jego praca duszpasterska w Rajczy przypadła na trudne lata wojny, okupacji i niełatwy dla Kościoła okres powojenny. W 1952r. po śmierci dziekana ks. Józefa Pułki z Ujsół, jako wicedziekan został mianowany dziekanem żywieckim przez ks. abp Eugeniusza Baziaka. Po podziale dekanatu żywieckiego objął dekanat Żywiec II i pozostał dziekanem aż do swojej rezygnacji w 1969r.

Był kapłanem o wielkiej wiedzy teologicznej i historycznej, władał świetnie językiem niemieckim, francuskim, starogreckim i łacińskim.  Z okazji większych uroczystości przemawiał do zebranych księży w języku starogreckim i łacińskim, przez co zyskał sobie szacunek i autorytet.

W 1959r. obchodził złoty jubileusz kapłaństwa, na który przybył do Rajczy ks. bp Karol Wojtyła. Przy jego wsparciu jako dziekana odbyły się w Rajczy dwie doniosłe uroczystości, obie z udziałem metropolity krakowskiego Karol Wojtyły. 25 listopada 1966r. główne uroczystości Tysiąclecia Chrztu Polski dla dekanatu Żywiec-Południe, a 16 maja 1968r. rozpoczęcie peregrynacji, czyli wędrówki obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej na południowej Żywiecczyźnie.

Ks. prałat Stanisław Żądło był proboszczem w Rajczy przez 30 lat. W lutym 1969r. przeszedł na emeryturę po 60 latach kapłaństwa. Do 1970r. był księdzem rezydentem w Rajczy, następnie przeniósł się do swojej rodzinnej Sieniawy. Przeżył 90 lat. Zmarł 27 stycznia 1976r. w Sieniawie. Pierwszy pogrzeb, z udziałem metropolity krakowskiego ks. kardynała Karola Wojtyły odbyły się w Sieniawie 29 stycznia 1976r. Nad trumną zmarłego kapłana ks. Kardynał powiedział m.in. „(…) Zawsze uderzała mnie w zmarłym jakaś rzeczowość, obiektywność, trafność sądu, przy tym duży spokój i pogoda ducha. Był człowiekiem wnikliwym i inteligentnym. Miał zawsze zamiłowanie do książek, do lektury, do refleksji (…)”.

Drugi pogrzeb odbył się w Rajczy 30 stycznia 1976r. z udziałem ks. bp Jana Pietraszki. Został pochowany zgodnie ze waszym życzeniem na cmentarzu parafialnym w Rajczy, wśród tych, którym przewodził jako duszpasterz przez 30 lat.

 


Notificationes e Curia Metropolitana Cracoviensi, nr 3-5 z 1976, s. 119-122; ks. A. Boniecki, Kalendarium życia Karola Wojtyły, Kraków 1993, s. 684; Informacje ks. prałata Zbigniewa Gałuszkiewicza – proboszcza parafii Rajcza.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s